Jak zorganizować wesele na świeżym powietrzu?

Wiele par młodych marzy o bajkowym ślubie i weselu w plenerze. Wbrew pozorom organizacja uroczystości na otwartym powietrzu jest równie skomplikowana co zaplanowanie tradycyjnego przyjęcia w sali albo w restauracji. Warto jednak rozważyć takie rozwiązanie, zwłaszcza, że letnie wesela plenerowe stają się coraz popularniejsze także w naszym kraju.

Ślub w plenerze np. w ulubionym parku czy miejscu, w którym odbywać się będzie później wesele, wymaga od nas nieco więcej wysiłku, niż ten zawarty w Urzędzie Stanu Cywilnego. Musimy zająć się szeregiem dodatkowych formalności, które są dość czasochłonne. Co więcej, ślub w plenerze jest również droższy. Istnieje ponadto ryzyko, że kierownik USC nie udzieli zgody na zawarcie związku małżeńskiego w wybranym przez młodą parę miejscu. Stanie się tak, gdy jego zdaniem lokalizacja nie gwarantuje zachowania uroczystej formy i bezpieczeństwa uczestników wydarzenia. Jednak w praktyce odmowa zdarza się naprawdę rzadko.

Znacznie trudniejsze jest uzyskanie zgody na ślub kościelny w plenerze. By akt zawarcia związku małżeńskiego mógł odbyć się poza świątynią, należy podać istotny ku temu powód, którym nie może być sam fakt chęci wzięcia ślubu w pięknych okolicznościach przyrody.

O ile organizacja samych zaślubin niesie ze sobą trochę komplikacji, to zaplanowanie wesela w plenerze jest już nieco prostsza. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami terenu, na którym chcemy zorganizować imprezę weselną, nie musimy w zasadzie dokonywać żadnych formalności. Należy natomiast zadbać o dobrą organizację całego przedsięwzięcia.Podstawą będzie zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zaproszonych gości. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie namiotu weselnego, który zapewni schronienie przed deszczem. Większość firm wynajmujących namioty zapewnia także dodatkowe wyposażenie w postaci stołów i krzeseł. Istotnym punktem w organizacji wesela we własnym ogrodzie jest także zapewnienie firmie cateringowej dostępu do wody oraz prądu, a ponadto zadbanie o zaplecze sanitarne dla gości.

Najważniejszą kwestią, o jakiej trzeba pamiętać, organizując ślub i wesele w plenerze, jest pogoda, która niestety lubi płatać figle. Dlatego zawsze warto mieć w zanadrzu plan B – tak, by uroczystość odbyła się bez zakłóceń w planowanym terminie.

 


Na co zwrócić uwagę wybierając salę weselną?

Wesele jest uroczystością, na którą wielu z nas niecierpliwie czeka, planując ją na długo przed zakładaną datą. Nie odbędzie się ono jednak bez sali weselnej, w której pomieszczą się nasi goście. Jak więc wybrać najlepszą salę weselną? Co wziąć pod uwagę, aby zabawa przebiegała tak, jak to sobie wymarzyliśmy? Przejrzyjcie poniższe wskazówki i podejmijcie świadomą decyzję.

Styl sali weselnej a nasze oczekiwania

Każdy ślub potrzebuje motywu przewodniego, dzięki któremu całe to wydarzenie otoczone jest spójnymi elementami. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej sali, musimy zastanowić się, w jakim stylu chcemy urządzić wesele. Chodzi tu m.in. o dodatki, takie jak zaproszenia czy winietki, które muszą być spójne z dekoracjami na sali, ale także odbijają się na stylu sukni ślubnej czy elementów biżuterii do niej dobranych.

Jeśli więc planujemy wesele w stylu rustykalnym, powinniśmy wybrać salę np. w formie folwarku bądź uroczego dworku wykończonego w drewnie. A gdy marzy się nam impreza w stylu glamour, warto zarezerwować salę w pięknie urządzonym i ozdobionym kryształkami pałacu lub hotelu

Wielkość pomieszczenia na wesele

Sala weselna musi pomieścić wszystkie zaproszone osoby, w związku z czym powinniśmy uzależnić jej wielkość od planowanej liczby gości. Na skromny obiad wystarczy niewielkie pomieszczenie, jednak na ponad 100-200 osób powinniśmy szukać obszerniejszej sali. Należy pamiętać, że sala weselna to nie tylko przestrzeń, w której goście spożywają posiłki, ale też miejsce, gdzie będą tańczyć. Istnieje oczywiście możliwość wynajęcia dwóch mniejszych sal: jednej do posiłków i drugiej do zabawy, jednak wiąże się to z możliwością tzw. “pustego parkietu” i koniecznością częstego zachęcania gości do przemieszczania się. Jeśli chcemy tego uniknąć, trzeba dobrze przemyśleć komfort przybyłych osób i zapewnić im odpowiednią przestrzeń.

Cena wynajęcia lokalu a nasz budżet

Bardzo ważnym czynnikiem jest kwota, jaką musimy zapłacić za wynajęcie sali weselnej. Nie każdy może pozwolić sobie na ekskluzywne hotele o wysokich cenach, dlatego też warto i tę zależność wziąć pod uwagę. Kwoty najczęściej podawane są od osoby, z częstym podziałem na ceny za dorosłych i dzieci. Przeliczenie wymaganej kwoty względem budżetu pokaże nam, czy możemy zdecydować się na daną salę.

Cena sali weselnej obejmuje przede wszystkim posiłki oferowane w czasie uroczystości, ale czasem wliczone są w nią także dodatkowe elementy. Wśród nich pojawia się kwota np. za dodatkową dekorację stołów, pokrowce na krzesła czy dodatkowe oświetlenie sali. Warto dopytać o konkretnie rozpisaną ofertę, by mieć szerszy pogląd na to, za co płacimy.

Dodatkowe usługi oferowane przez salę

Planując wesele, musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania i potrzeby, ale także naszych gości. Ukłonem w ich stronę będzie np. sprawdzenie, jakie posiłki serwuje wynajmowana sala. Ma to duże znaczenie m.in. dla alergików oraz wegetarian, którzy nie zawsze spożywają tego samego typu obiady, co reszta gości.

Niemałe znaczenie ma także położenie wybranego lokalu. Wynajmując salę w samym centrum miasta, powinniśmy się upewnić, że oferuje ona wystarczająco duży parking dla naszych gości. Decydując się zaś na wesele poza miastem, sprawdźmy, czy wśród usług danego lokalu możliwy jest nocleg.

Przemyślcie wszystkie aspekty i wybierzcie salę, która najlepiej spełni wasze oczekiwania, a ten ważny dzień już zawsze będziecie wspominać z błyskiem w oku.

 


Jaką wódkę wybrać na wesele?

Dzień ślubu to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej pary. Po załatwieniu wszystkich formalności kościelnych lub urzędowych odbywa się wesele. Jest ono dobrą zabawą dla gości, a dla młodej pary dobrym pierwszym sprawdzianem współpracy, by tak zorganizować imprezę, by była dopięta na ostatni guzik. Jednym z takich dylematów przy organizacji wesela jest zakup alkoholu. Zawsze w głowie kołacze pytanie – Jaką wódkę wybrać? Ile jej kupić? W niniejszym artykule postaramy się pomóc przyszłym małżonkom podpowiadając, na co zwrócić uwagę przy wyborze wódki na wesele.

Najlepsze wódki na wesele

Słowo „najlepsza” nie jest tu najwłaściwsze. Tyle ile przełyków, tyle gustów i każdemu może inna wódka smakować. Słowo najlepsza zamieniłbym na ulubiona. Liczą się gusta Wasze i gości.

Wódka produkowana jest z różnych produktów. Może być to żyto, ziemniaki, pszenica lub nawet z mieszanki zbóż. Każdy rodzaj ma swoich amatorów. Jeżeli wiecie, że dana marka wódki często jest spożywana na imprezach rodzinnych, to czemu by jej nie postawić na weselnym stole

Polska jest jednym z krajów świata uznawanym za producenta najwyższej jakości wódek. Na naszym rodzimym rynku jest dostępna szeroka paleta mocnych alkoholi, a ciągle pojawiają się nowe propozycje. Dawniej na weselnych stołach królował Pan Tadeusz, Luksusowa, Wyborowa czy Bols. Te marki z czasem zostały wyparte przez Żubrówkę oraz Żołądkową Gorzką. Obecnie najpopularniejsze są Biały bocian oraz Ogiński. Na brak możliwości wyboru nie można narzekać.

Wesele na bogato – a może wódka Premium?

Nie namawiamy tu do zakupu marek takich, jak Belvedere czy Grey Goose. Te wódki zalicza się do klasy super Premium, choć pojawiają się na niektórych weselach. Wódkami premium są Stock, Finlandia czy J.A. Baczewski. Wymienione marki zaliczane są do trunków wysokiej jakości, które zyskały uznanie wśród konsumentów i gości weselnych. Tej klasy alkohol pity rzecz jasna w rozsądnych ilościach pozwoli dotrwać w dobrej formie do poprawin. Jednocześnie wymienione trunki nie powinny nastarczyć nam kłopotów w postaci wysokich kosztów.

Ile wódki na wesele?

To pytanie zawsze powoduje wątpliwości. Z jednej strony nie chcemy, by wódki zabrakło i żeby goście wzięli nas za sknerów. Z drugiej strony nie chcemy kupić za dużo, by nie nadszarpnąć zbytnio budżetu. Wiele osób poleca zastosowanie przelicznik 0,5 litra na jednego gościa. Wiadomą sprawą jest to, że jeden gość wypije mniej drugi więcej, ale średnio wychodzi mniej więcej według tego przelicznika. Jeżeli planujemy poprawiny to warto doliczyć 50% więcej alkoholu. Dodatkowo, warto pomyśleć należy to czy planujemy konkursy z nagrodami w postaci alkoholu. W takim przypadku warto doliczyć odpowiednią ilość butelek.

Przesąd ludowy głosi, że jeżeli wódki na weselu zabraknie to będzie nieszczęście. Inny zaś, że butelkę wódki z wesela warto zachować na chrzciny. Jeżeli należycie do przesądnych to warto zadbać o większą ilość alkoholu.

Gdzie kupić wódkę na wesele?

Kupując alkohol na wesele warto skorzystać z hurtowni lub kupić ją od bezpośredniego dystrybutora. Przede wszystkim w ten sposób uzyskamy niższą cenę i poniesiemy mniejsze koszty. Po drugie, hurtownie i dystrybutorzy są przyzwyczajeni do tego, że klienci biorą od nich towar w większej ilości i mają odpowiedniej wielkości magazyn. Hurtownie często również oferują promocje i gratisy. Za zakup na przykład 100 butelek możemy dostać rabat lub parę sztuk w gratisie.

Polecamy zakupić alkohol wcześniej i nie odkładać tego na ostatnią chwilą. W ten sposób może się udać upolować jakąś ciekawą promocję.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że powyższy artykuł rozwiał choć w części wasze wątpliwości, co do zakupu wódki. Polecamy wybrać taką wódkę, która jest lubiana w rodzinie lub taką, której relacja ceny do jakości jest dobra. Polecamy kupić ją w hurtowni w ilości 0,5l na głowę plus pewną ilość na poprawiny i prezenty.

 


Jak wyselekcjonować zastawę stołową na wesele?

Ślub wraz z weselem należy do grona najważniejszych wydarzeń w życiu. W związku z tym należy dołożyć starań, aby były one perfekcyjne w każdym calu, również gastronomicznym. Dlatego dziś podpowiemy, jak na taką okoliczność dopasować zastawę stołową dla różnych grup osób.

Prostota przede wszystkim

Czasami wybór prostych projektów i motywów cateringowych na wesele może być najlepszą, a na pewno najłatwiejszą opcją. Mowa tu o klasycznych zastawach stołowych z białymi talerzami i łatwymi do trzymania standardowymi sztućcami. Te pomogą nam zaoszczędzić czas i pieniądze.

Naczynia typu vintage

Vintage to z pewnością modny motyw na wesela w 2020 roku. Jeśli naczynia tego typu zostaną dobrze dobrane, to z pewnością spotkają się z aprobatą zarówno Pary Młodej, jak i gości.

Wybór eklektycznej gamy zastawy stołowej o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach może przynieść wymierne efekty. Jednak łączenie różnych wzorów i wybieranie elementów w poszczególnych styli może być trudne. Co więcej, łatwo o pomyłkę, gdy zajmuj się tym niedoświadczona osoba. Wybierając rzeczy, które są rzeczywiście stare, musimy upewnić się, że nie ma na nich żadnego brudu, zadrapań ani uszkodzonych elementów, ponieważ często może to zniechęcić gości.

Talerze i sztućce nadające się do recyklingu na ekologiczne wesele

Obecnie istnieje wiele nowych sposobów serwowania posiłków weselnych i przystawek na modłę ekologiczną. Bezpowrotnie zniknęły czasy wyrzucania plastikowych talerzy i sztućców.

Drewniane, bambusowe, pszeniczne i makulaturowe talerze papierowe to świetne alternatywy w tej kwestii, a ponadto w żadnym razie nie tracą na jakości względem tradycyjnych odpowiedników. Ekologiczna opcja cateringowa na naczynia i sztućce ślubne może wyglądać świetnie. Wystarczy wybrać te o optymalnym dla nas wzornictwie zgodnym z aranżacją samej uroczystości. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że nie każdy posiłek będzie można umieścić na organicznych, włóknistych talerzach. Nie tylko z powodów estetycznych, ale i samego komfortu spożywania dania.

Podsumowanie

Jak widać w dzisiejszych czasach wybór zastawy stołowej na wesele jest prosty jak nigdy ze względu na szeroką ofertę poszczególnych jej elementów. Pamiętajmy jednak o tym, żeby skupiać się nie tylko na jej wyglądzie, ale i szeroko rozumianej funkcjonalności.